Kök Neden Analizi

KÖK NEDEN ANALİZİ

İşlenen konular: Kök Neden Arıza Analizi (RCFA) teknikleri, FRACAS, RCFA proje yönetimi teknikleri, Arıza Ağacı Analizi.

Başarılı bir güvenilirlik program geliştirmenin anahtarlarından biri, bir sorunun temeline inmek, soruna neden olan bir (veya daha fazla) eylemi bulmak ve onu çözmek ve tekrar oluşmasını engellemektir. Bu temel teknik en yaygın olarak ekipman arızasına uygulanır. Düşük performans, zaman veya kaynakların boşa harcanması, ani duruşların meydana gelmesi ve diğer durumlarda da bu yönteme başvurulabilir.

Ancak kök neden analizi, “beş neden” ve “balık kılçığı” gibi temel teknikleri anlamaktan çok daha fazla bilgi gerektirir. Ayrıca projeyi tanımlamak, kök neden belirleme sürecini yönetmek ve kök neden(ler)i ortadan kaldırma sürecini yönetmek için proje yönetimi becerilerine sahip olmalısınız.

Bu nedenle, bu kurs hem RCFA tekniklerini (beş neden, hata ağacı analizi – FTA, Ishikawa/balık kılçığı, STEP’e ayrılmış ekstra bir modül ile), FRACAS ve RCFA proje yönetimi tekniklerini (A3,8D ve 16J) kapsar.

Hata Ağacı Analizi Akış Şeması 2

​​”KÜLTÜR DEĞİŞİKLİĞİ, İNSAN DAVRANIŞI VE İNSAN HATASI” dersini de almanız şiddetle tavsiye edilir. Çoğu sorunun temel nedeni, insanların yaptıkları (veya yapmadıkları) ile ilgilidir. Kendilerinden bekleneni neden yaptıklarının (veya yapmadıklarının) temeline inmelisiniz. Ek olarak, bir arızanın (veya herhangi bir sorunun) temel nedenini araştırırken, insanlarla etkileşime geçecek ve onlardan destek isteyeceksiniz. Bilişsel önyargıların ve akran grubu baskısı gibi faktörlerin farkında değilseniz,sizi zorlu bir mücadele bekliyor demektir.

Ve son olarak, iyileştirme sürecini (sorunun çözümü) uygulama zamanı geldiğinde, insanlarla tekrar etkileşim kuracaksınız. İ;nsan davranışlarını gözardı ederseniz yaptıklarınız geri tepebilir ve başarısız olabilirsiniz

Sonuç olarak, kök neden analizi ve çözüm sürecinde başarılı olmadan önce insanları ve insan hatası kaynaklarını anlamanız gerekir.

Bu ders modülleri Güvenilirlik Mühendisleri için Varlık Güvenilirlik Mühendsiliği® ARP-E kursundan alınmıştır, ancak hemen hemen herkes, özellikle bakım ve durum izleme ile ilgili çalışan kişiler olmak üzere, kök neden (arıza) analizi konusunda sağlam bir anlayışa sahip olmalıdır.

ARP-E kursunu satin alırsanız bu kurs ücreti ARP-E kurs ücretinden düşülecektir.

Dil İngilizce

DERSLER: 6

SÜRE: 3 saat

ABONELİK SÜRESİ: 3 ay

Kurs, Mobius Institute™’un kurucusu ve CEO’su Jason Tranter tarafından verilen yaklaşık 3 saatlik video derslerini içerir

ZEM AKADEMİ

Güvenilirlik Dönüşümünde Başarıya Ulaşmak İçin İnsanları Ve İnsan Hatalarının Kaynaklarını Anlamak Zorundasınız

Eğitimin asıl büyük amacı bilgilenmek değil eyleme geçmektir.

Zem akademi ile eyleme geçeceksiniz!