Mobius Akredite Eğitimler

MOBİSU AKREDİTE EĞİTİMLER ve ISO/IEC 17024’E AKREDİTASYON

Akreditasyon, “Bir sınavı geçtim” demek ile gerçek, uluslararası kabul görmüş ve saygı duyulan sertifika arasındaki farktır.

Akreditasyon, sertifika programlarını meşru kılar

Sertifikalı olmanın önemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sertifika almanın  bir kişinin bir testi geçtiği anlamına geldiğini düşünüyorsanız, akreditasyon sizin için önemli olmayacaktır. Herhangi bir kuruluş bir sınav (çoktan seçmeli bir test) oluşturabilir ve bir sertifika verebilir (gerçekten geçip geçmediğinize dair herhangi bir kanıt olmadan). Ancak sertifika almanın sadece sınavı geçmekten daha fazlası olduğuna  inanıyorsanız, akreditasyon önemlidir.

Akredite sertifika programları, birlikte sertifikasyon sürecinin bağımsız, adil, güvenli olmasını ve endüstrinin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayan belirli unsurları içerir. Akredite sertifika programları, en yüksek standartları karşıladıklarından emin olmak için bağımsız olarak denetlenir.

Uluslararası standartlar

Bazı durumlarda, uluslararası standart kuruluşları, sertifikasyon programıyla ilgili kuralları belirler. Örneğin, durum izleme ile ilgili sertifikasyon programlarını yöneten bir Uluslararası Standartlar Organizasyonu ISO alt komitesi vardır. Bu standartlar dizisi ISO 18436 olarak bilinir.

Bu standartlar görevleri, eğitim gereksinimlerini, deneyim gereksinimlerini ve sınav gereksinimlerini tanımlar. Bir kuruluşun eğitim gerekliliklerini “takip eden” bir kurs oluşturması ve sınav gerekliliklerini “takip eden” bir sınav geliştirmesi mümkündür. Ama gerçekten yapıp yapmadıklarını nereden bilebilirsiniz?

Ne yazık ki, dünya çapında standartları “takip ettiklerini” söyleyen ancak daha yakından incelendiğinde uymadıklarını görülen eğitim kuruluşları var. Bazı durumlarda, standart dört günlük eğitim gerektirse de, yalnızca üç günlük eğitim verilmektedir. Akreditasyon, bu gereksinimlerin karşılanmasını sağlar.

Belgelendirme komiteleri

Bakım ve güvenilirlik iyileştirme alanında olduğu gibi, uluslararası bir standart mevcut olmadığında, sertifikasyon programına kılavuzları oluşturmak için bir komite oluşturulmalıdır. “Kuralları” belirleyen bir Program Komitesi ve sınavı tanımlayan/inceleyen bir Teknik Komite olacaktır. (Tanımlanan daha çok şey var; daha fazlasını öğrenmek isterseniz bizimle iletişime geçin. Kurallarımız, yönergelerimiz ve daha fazlası kamuya açıktır.)

Komiteler, sertifika programının hizmet vereceği sektörleri ve ülkeleri temsil eden bağımsız kişilerden oluşmalıdır.

Asset Reliability Practitioner® ARP sertifika programı söz konusu olduğunda, Mobius Institute Sertifikasyon Kurulu™ bir Program Komitesi ve Teknik Komite oluşturmuştur.

Adil olmak

Bir sertifika programının anahtarlarından biri, her adayın sınavı geçmek için eşit fırsata sahip olmasıdır. Bu nedenle, sınav sürecinden kimsenin olumsuz etkilenmemesini sağlamak için katı bir süreç olmalıdır.

Bu süreç hakkında söylenebilecek çok şey var, ancak kilit nokta, sınav ve not verme sürecinin herhangi bir kişiye avantaj veya dezavantaj sağlamadığından emin olmak için gelişmiş istatistiksel analiz ve psikometrik analiz kullanmamızdır.

Kısacası, bir sınav soruları veri tabanımız olduğunu ve bu nedenle her sınavın farklı sorulardan oluştuğunu hayal edin. Her soru eşit derecede zor değildir. Aynı anda sınava girdiğiniz başka bir kişiden, daha zor sorulara maruz kaldıysanız nasıl hissederdiniz? Geçirdiğimiz detaylı süreçler, kimsenin olumsuz etkilenmemesini sağlar.

Bağımsızlık

Mobius Institute Sertifikasyon Kurulu açıkça Mobius Institute™ ile bağlantılı olsa da, birbirlerinden bağımsızdırlar. Belgelendirme ile ilgili kuralları Mobius Institute yöneticiler koymazlar. Tüm kurallar, yönergeler, prosedürler ve diğer her şey, bu kararlar Mobius Enstitüsü’nü olumsuz etkileyebilecek olsa bile, Plan Komitesi ve Teknik Komite tarafından tanımlanır.

Güvenlik

Sertifikalandırma son derece önemlidir. Kişiler sertifikasyon sonucunda yeni görevlere getirilebilir, sertifika almaları sonucunda terfi ettirilebilir. Ne yazık ki, bazı insanlar sertifika alamadıkları için işlerini kaybedebilir ve taşeronlar da aynı nedenle sözleşmelerini uzattıramayabilirler

Sonuç olarak, bir kişinin sınavda karşılaşacağı soruları bilmesi çok ciddi bir fayda sağlayacaktır.

Sınav veri tabanının güvenli olmasını sağlamak için büyük çaba harcıyoruz. Örneğin insanlar online sınava girdiğinde, bilgisayar ekran görüntülerinin kaydedilmemesi, kayıt olmaması için sadece güvenli bir tarayıcı kullanmakla kalmıyoruz, aynı zamanda sınava giren kişinin video kaydına da alıyoruz. Tek bir taşın altına bakmayı ihmal etmeden en güvenli şekilde çalışıyoruz.

Bu nedenle, akredite bir sertifika programı belirli standartları takip ettiğini söylediğinde, o standartları takip ediyor demektir. Bu, belgelendirme kuruluşu tarafından tanınan eğitim için de geçerlidir.

Eğitimin asıl büyük amacı bilgilenmek değil eyleme geçmektir.

Zem akademi ile eyleme geçeceksiniz!