ARP Sıkça Sorulan Sorular

ARP EĞİTİMLERİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Bu yazının yayınlandığı tarih itibariyle, ARP sertifikasyon programı son denetimden geçmiştir ve resmi olarak hükümet tarafından atanan kurum tarafından akredite edilmiştir. Denetleme kuruluşu ayrıca, daha önce sertifika almış herkesin, otomatik olarak akredite programa kaydedileceğini belirtmiştir.

Mobius Enstitüsü Sertifikasyon Kurulu (MIBoC), ISO/IEC 17024’e göre Varlık Güvenilirliği Uygulayıcılarına personel sertifikası sağlamak üzere Avustralya ve Yeni Zelanda Ortak Akreditasyon Sistemi (JAS-ANZ) tarafından akredite edilmiştir.

Sektördeki temsilcilerinden ve Mobius Enstitüsü Sertifikasyon Planı Kurulu ile Teknik Komitesi’ni oluşturan uygulayıcılar, güvenilirliği, bakımı, operasyonel performansı iyileştirmeyi içeren zorlu görevin tanınmasında birden fazla sertifika düzeyi olması gerektiğine inanıyordu. Böylece, üç seviyeli sistem tasarlandı:

ARP-A: Herhangi bir alandaki ayrıntılara takılmadan güvenilirlik ve performans iyileştirmesinin büyük resmini anlaması gereken mühendisler, yöneticiler ve uygulayıcılar için hazırlanmıştır.

ARP-E: Güvenilirlik, bakım ve varlık durumu izlemenin teknik yönlerine odaklanan güvenilirlik mühendisleri için hazırlanmıştır.  Bu program CMRP veya herhangi bir sertifika sınavında başarılı olmak için gerekli bilgilerin ötesine geçer.

ARP L: Öncelikle iş durumunu, kültürü, stratejiyi ve böyle bir girişimi başarılı kılmak için gerekli liderlik becerilerini değiştirme gerekliliklerini anlaması gereken güvenilirlik programı liderleri için tasarlanmıştır. Bu program da yine CMRP veya herhangi bir sertifika sınavında başarılı olmak için gerekli bilgilerin ötesine geçer.

Genel olarak, Güvenilirlik Programı Lideri rolünde iki tür insan vardır.

Adım adım yükselen, potansiyel olarak bir durum izleme rolünde başlayan, ardından güvenilirlik mühendisliğinde çalışan ve sonunda güvenilirlik programını yönetecekleri bir göreve terfi eden insanlar var. Bu kişi teknik becerilere ve deneyime sahip, ancak iş programını oluşturmak, kültürü değiştirmek, strateji geliştirmek ve başarılı bir program uygulamak için gerekli bilgiyi geliştirmek zorunda olacaktır. ARP-L bunun içindir.

Bununla birlikte, zaten liderlik becerilerini gösterdikleri için göreve getirilen insanlar da var. İş planını anlıyorlar ve insanları nasıl yöneteceklerini biliyorlar. Proje yönetebilirler ve bu nedenle başarılı bir programı uygulama becerilerine sahiptirler. Çoğu durumda, bu insanlar güvenilirlik mühendisliğinin teknik yönünü derinlemesine araştırmak istemezler. Bunun yerine, doğru teknik kararları verebilen ve doğru bilgi sağlayabilen, kendilerine rapor veren yetkin Güvenilirlik Mühendislerine sahip olduklarından emin olurlar.

Bu ikinci grup insan, daha derin bir güvenilirlik mühendisliği bilgisine sahip olmaktan faydalanacak olsa da, bu bilgiyi edinmeye zorlanmaması gerektiğine karar verildi. Bunun yerine, ARP-L eğitimi, terminolojiyi ve ana konuları anlamaları için teknik yönlere sağlam bir genel bakış sağlar.

SMRP CMRP sertifikası uzun süredir piyasada ve sektörde genel olarak saygı görüyor. SMRP CMRP sertifika programı, IEC/ISO 17024’e göre akredite edilmiştir, bu nedenle adil, bağımsız ve meşrudur – tıpkı ARP gibi.

Sektördeki temsilcilerinden ve Mobius Enstitüsü Sertifikasyon Planı Kurulu ile Teknik Komitesi’ni oluşturan uygulayıcılar, güvenilirliği, bakımı, operasyonel performansı iyileştirmeyi içeren zorlu görevin tanınmasında birden fazla sertifika düzeyi olması gerektiğine inanıyordu. Böylece, üç seviyeli sistem tasarlandı.

Program Komitesi ve Teknik Komite ayrıca sertifikasyon programını desteklemek için yapılandırılmış bir eğitim programı olması gerektiğine ve insanların bu eğitimi almaya teşvik edilmesi gerektiğine inanıyordu. Pek çok kişiye, yalnızca sertifika programıyla ilişkiliyse eğitim alma fırsatı verilir. Ne yazık ki, SMRP, kuruluşların insanları çeşitli kitaplar okumalarını istemek yerine, bir kişiyi CMRP sertifikasyonuna hazırlayan eğitimler sunmasını aktif olarak caydırmaktadır.

Sertifikasyon önemli olmakla birlikte, bu sertifikayı elde etmek için kazanılan eğitim tartışmasız daha önemlidir.

Varlık Güvenilirliği Uzmanlığı eğitimi ve sertifikasyonunun arkasındaki yapı, bağımsızlık, disiplin ve adalet olmak üzere CRL için mevcut olanlardan çok farklıdır. CRL ile ilgili eğitim, ARP-A kursunda kapsanan eğitimle yakından ilişkili olsa da, benzerliklerin bittiği yer burasıdır.

Hayır. ARP-A kursu, ARP-E’de kapsanan konuların anlaşılmasını çok daha kolaylaştıracak faydalı bir giriş sunacak olsa da, ARP-E kursu önceden bilgi sahibi olduğunu varsaymaz. Ancak Güvenilirlik konusunu yeni ele alanların doğrudan ARP-E kursuna katılmaları halinde sınavda başarılı olmak için biraz daha yoğun ve dikkatli çalışmaları gerekir.

Hayır. ARP-A ve ARP-E kursları, ARP-L’de kapsanan konuların anlaşılmasını çok daha kolaylaştıracak faydalı bir giriş sağlarken ve ARP-E, Güvenilirlik Programı Lideri için son derece değerli olacak olsa da, ARP- L kursu daha önceden bilgili olduğunuzu varsayan bir müfredat değildir..

Size bir dijital sertifika, kişiselleştirilmiş logo ve sertifika kartı verilecektir. Sertifika, alıcının eğitimi tamamladığını, sınavı geçtiğini ve teknolojiyle ilgili yeterli pratik iş deneyimine sahip olup olmadığını tam olarak sertifikalandırıldığını gösterir. kabul. Bu, adayın ihtiyaç duyduğu şekilde çevrimiçi olarak paylaşılabilecektir. Adınız Mobius Enstitüsü web sitesinde de görünecektir (anonim kalmayı tercih etmediğiniz sürece).

(MIBoC kılavuzu ED161-2’den) Gereksinimler şunlardır:

ARP-A – 6 ay

ARP-E – 24 ay

ARP-L – 48 ay

Deneyim gereksinimleri, güvenilirlikle ilgili konularda tecrübeniz olduğundan emin olmak için vardır: Duruş süresi, arızalardan kaynaklanan kayıplar, vb. ARP-E ve ARP-için, deneyim gereksinimleri arasındadır. Güvenilirliği artırma konusunda biraz deneyime sahip olduğunuzdan emin olun. Tam zamanlı bir güvenilirlik mühendisi veya program lideri olmanız beklenmemektedir, ancak durum izleme, lazer hizalama veya diğer hassas bakım araçlarının edinilmesi, kök neden analizi gibi bazı ortak faaliyetlere dahil olmanız beklenmektedir

ARP-A: 60 soru, süre 2 saat, %70 geçer not

ARP-E: 100 soru, süre 3 saat, %70 geçer not

ARP-L: 100 soru, süre 3 saat, %70 geçer not.

Mobius Enstitüsü Sertifikasyon Kurulu (MIBoC) bağımsız bir Teknik Komite (TC) kurmuştur ve sorular diğer sektör uzmanlarının onayına sunulmuştur. Sorular TC tarafından önerilir, denetlenir ve gözden geçirilir. MIBoC, sınav sorularının korunması ve tüm değişikliklerin takip edilmesi için geliştirilen yazılımı kullanan bir süreç geliştirmiştir. TC, dünyanın dört bir yanından bu alanda çalışan endüstri uzmanlarından ve deneyimli insanlardan oluşur.

Bir sınavda bir soru kullanıldığında, herhangi bir sorunun çok kolay, çok zor veya çok kafa karıştırıcı olup olmadığını kontrol etmek için psikometri adı verilen özel istatistiksel işlemler kullanılır. Bu sorular daha sonra TC tarafından incelenir ve iyileştirilir veya reddedilir.

Hem evet hem hayır. Ne yazık ki, güvenilirlik uzmanlarının sertifikalandırılması için bir ISO standardı veya buna yakın herhangi bir şey yoktur.

Ancak Mobius Institute Board of Certification [MIBoC] ISO 18436 standartlarına göre modellenmiştir; konular ISO 55000 standartlarına uygun hale getirilmiştir; yapı ISO/IEC 17024’ü takip eder ve temel bilgi ve kelime bilgisi/terminoloji, çeşitli ISO standartlarında (ve diğer uluslararası standartlarda) geliştirilen tanımlara dayanır. Konular ve gereksinimler, MIBoC Program Komitesi ve Teknik Komite tarafından uzun bir süre içinde geliştirildi.  Bu iki komite dünyanın dört bir yanından bu alanda çalışan endüstri uzmanlarından ve deneyimli kişilerden oluşur.

Hayır. ARP A, E ve L’deki sertifikalar, endüstriyel bir ortamda biraz deneyime sahip olduğunuzu ve belirli gerçekleri, kavramları ve ilkeleri anladığınızı gösterir, ancak bu, bir işverenin üstlendiğiniz görevler için sorumluluk almaması gerektiği anlamına gelmez.

Bununla birlikte, ARP-E’yi geçen bir kişi, etkili bir güvenilirlik mühendisi olmak için gerekli bilgiye sahip olmalı ve ARP-L’yi geçen bir kişi, bir güvenilirlik geliştirme girişimini yönetebilmelidir.

Sertifikanız sona ermeden önce sizinle iletişime geçmeye çalışacağız, bu nedenle TMS kayıtlarınızı güncel tutmanız önemlidir (TMS, kursa ve sertifikaya kaydolmak için kullanacağınız eğitim yönetim sistemidir). Göreviniz değişirse, kayıtlarınızı güncellemeniz önemlidir. Ayrıca sizi beş yıl boyunca takviminize bir hatırlatıcı koymaya ve bizimle iletişime geçmeye davet ediyoruz.

Evet. Eğitimi aldığınıza dair bazı kanıtlar görmemiz gerekecek, ancak herhangi bir eğitimi tekrar almanıza gerek yok. Tanınan kursların listesi için ED169’a bakın. Sorularınız veya doğrulamaiçin egitim@zemakademi.com  adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Mobius Enstitüsü özel bir eğitim, konferans ve medya kuruluşudur. Mobius Institute tarafından verilen eğitimlerin bir kısmı Mobius Institute Sertifikasyon Kurulu MIBOC  tarafından onaylanmıştır.

Mobius Institute Board of Certification (MIBoC) özel bir kuruluştur, ancak kar amacı gütmeyen bir kuruluşla aynı şekilde çalışır (bunun dışında, Avustralya vergi yasası nedeniyle, Avustralya dışındaki hizmet kuruluşları, bu nedenle, diğer kar amacı gütmeyen kuruluşların aksine, alınan tüm gelirler üzerinden vergi ödemektedir). MIBoC, MIBoC Yönetim Kurulu tarafından yönetilir ve tüm prosedürleri bağımsız Program Komiteleri tarafından tanımlanır. Tüm teknik konular bağımsız Teknik Komiteler tarafından tanımlanır.

Evet. Mobius Enstitüsü kurslarında ele alınan konular sizi SMRP sertifika sınavlarına hazırlayacaktır. Eğitim aldıktan sonra sınava girebilmeniz için bu eğitimi veren kuruluş ve SMRP ile anlaşma yapmanız yeterli olacaktır.

Evet. Kursu aldığınıza dair kanıtınız varsa, akredite bir sertifikasyon kuruluşu tarafından sertifikalandırılmanız için ARP-A sınavına girebilirsiniz.

Evet. İzlenmesi gereken belirli prosedürler olduğundan, Mobius Enstitüsü Sertifikasyon Kurulu (MIBoC) ile koordineli çalışmak gerekecektir.

Evet, birçok eğitim alan kişi konferanslarımızda ARP (ve diğer) sınavlara girebilir. Sınavı düzenlemek için lütfen egitim@thezem.com adresine mail atın.

Güvenilirlik ve performans iyileştirme alanında bilgi ve deneyime sahipseniz, ARP-A kursu CMRP sınavına hazırlanmanızda size yardımcı olabilir. Ancak, ARP-A kursunun temel amacının detaylı bilgiden ziyade genel farkındalık yaratmak olduğu göz önüne alındığında, Güvenilirlik Mühendisliğini tam olarak anlamak için daha uzun ARP-E kursunu almanız önerilir.

SMRP sertifikasyon şemasının en yüksek standartlarla geliştirildiği ve CMRP planının ISO/IEC 17024’e göre akredite edildiği belirtilmelidir. Mobius Institute Board of Certification [MIBoC] süreçleri SMRP süreçlerini yansıtır ve MIBoC, ISO/IEC 17024’e akredite edilmiştir.

Eğitimin asıl büyük amacı bilgilenmek değil eyleme geçmektir.

Zem akademi ile eyleme geçeceksiniz!